Jakmile se náš věk dostane přes 40 let, většinou už máme stabilní zaměstnání, vlastní rodinu i čas na splněná přání. Proč tedy nejsme šťastní a spokojení?
Podle posledních průzkumů, výzkumů a studií lidem po dosažení 40 let štěstí klesá na celoživotní minimum. Výzkum se zabýval 15 základními měřítky zdraví a pohody u lidí na celém světě včetně únavy, smutku, napětí, úzkosti, deprese i nespavosti a odhalil křivku štěstí ve tvaru písmene U, která se nejvíce prohlubuje od 41 do 48 let. Podle další ze studií bývají mnozí lidé nejméně šťastní v 53 letech. Jakmile se začíná přibližovat 60 let, pocit štěstí opět narůstá a zvyšuje se až do 85 let, což je nejstarší studovaný věk. Pozitivně naladění lidé žijí déle až o 7,5 roku.
Abychom byli šťastnější
Ve středním věku, kdy dosahujeme profesionálních, materiálních nebo osobních úspěchů, nám pocit štěstí klesá na celoživotní minimum, což může mít významné nepříznivé účinky i na duševní a fyzické zdraví. Důležité jsou malé změny prováděné v průběhu času.
Zlepšete spánkový režim
V průměru spíme pouhých 6,5 hodiny denně a 30 % dospělých i méně než 6 hodin. Zvyšte to na 7 až 9 hodin denně. Nedostatek spánku ztěžuje odpojení od negativních myšlenek, kazí náladu, snižuje libido a vyvolává zánět v těle. Kvalitní spánek může snížit i riziko vzniku demence. Přidejte klidně i zdřímnutí na 20 minut kolem oběda nebo o víkendech na osvěžení mysli a lepší čelení stresu.
Zapojte pohyb
Mnoho lidí, asi 35 %, ve středním věku nesportuje. Cvičení ale podporuje zdraví, zlepšuje náladu, buduje svaly a pomáhá vylučování tělesného tuku, zejména pak ve středním věku. Čím méně lidé sportují, tím více tloustnou a strádají i duševně. Začněte rychlejší chůzí, jízdou na kole a jógou. Vše si postupně plánujte. Vše chce čas, a to i zdravě vybudované návyky.
Vylepšete si snídani
Dejte si vydatnou snídani bez zpracovaných potravin v a přílišných kalorií. Snídaně je jídlem, při kterém konzumujeme nejméně bílkovin, což je z energetického hlediska problém. Dejte si alespoň 20 gramů bílkovin buď z vajec, tofu, jogurtu či mléka proti stresu a úzkosti.
Zapomeňte na večerní mlsání
Večer při vyčerpanosti nejezte nic sladkého. „Jinak to vede ke zvýšení hmotnosti a zhoršení zdraví. Více než 40 % kalorií, které konzumujeme, přijímáme po 18 hodině večer, což vede k tloustnutí, znesnadňuje hubnutí a omezuje kvalitní spánek. Pozor na večerní přejídání, začněte si to kontrolovat alespoň v pracovní dny. Jezte více přes den, ať nemáte hlad.