Poslední aktualizace: 5.3.2018
Možná patříte k těm, co umí udělat čaj, připravit míchaná vajíčka nebo dokonce špagety, ale tím to končí. Na další kroky si možná netroufáte. Naučit se vařit není žádná věda, budete-li dodržovat následující pravidla.
Většina lidí, kteří neumí vařit, bohužel neumí ani jíst, přesněji vychutnávat. Když vám něco opravdu chutná, jezte velmi pomalu a přemýšlejte o tom, proč vám vlastně dané jídlo tak chutná. Které jednotlivé chutě a také jejich kombinace vás oslovují a pak se naučíte rozpoznat správný poměr chutí i ingredience hodící se k sobě.
Základy a méně znamená více
Základní pravidlem je, že maso potřebuje především dobře osolit, syrová zelenina přikyselit balsamicem, jablečným octem nebo citronem a tepelně upravená zelenina musí zůstat konzistentní a nerozvařená. Omáčkám a dresinkům prospěje troška cukru nebo medu. Mnoho chutí v jednom pokrmu je zabijákem gurmána. Vynechte asijskou kuchyni, která používá velmi promyšlené směsi koření. Raději kombinujte chuti střídmě. Nechte vyznít samotnou chuť jednotlivých ingrediencí.
Internet a pan Google ví vše
Nemusíte mít doma stohy kuchařských knih. Dnes najdete všechny recepty na internetu. Pro začátek vybírejte z jednoduchých pokrmů. Hledejte více verzí receptů z různých zdrojů a porovnejte je. Vyberte ten nejjednodušší, který vám vyhovuje a nepočítá s použitím polotovarů. Vařte s čerstvých surovin. Pokud v receptu něčemu nerozumíte, vyhledejte si video a nebojte se zeptat. Pokud nemáte koho, diskusí je všude dost. Ve vaření zběhlí přátelé a rodinní příslušníci jsou tou hotové studnice informací. Pokud vám u někoho něco chutná, nestyďte se zeptat, jak to vlastně dělá.
Myslete dopředu a přichystejte si suroviny
Dost potravin se dá dopředu marinovat a marinád je nepřeberné množství. Pokud si zatím netroufáte na víc, než je maso na grilu nebo na pánvičce, marinováním lze menu stále obměňovat. Cokoli nakládáte, je vždy mnohem lepší naložit den dopředu. Vyhněte se průmyslově vyráběným marinádám a udělejte si vlastní. Marináda z hořčice, olivového oleje a citronu je skvělá ke každému masu i zelenině.
Nespěchejte nejen na maso
Maso stačí orestovat, dusit nebo péct, aby bylo měkké. Pomalým tažením neboli dušením nikdy nic nezkazíte, když si nejste jistí. Nespěchejte ani při pečení. Vždy pomůže nejdříve péct maso zakryté, podlité a na nižší teplotu, aby nejprve povolilo a nevysušilo se. Kůrku pak stačí dopéct až nakonec v momentě, když jde maso samo od kosti nebo do něj velmi snadno zapíchnete vidličku. Zamražené kostky domácího vývaru jsou výborné na podlévání masa a dochucení polévky.
Čerstvé bylinky a kvalitní čerstvé suroviny
Čerstvé bylinky dodají pokrmům chuť a vůni, důležité vitaminy a minerální látky, které posílí váš organismus a pomohou vám s trávením. Můžete si je pěstovat na okně i na balkóně. Bazalka, rozmarýn, tymián, petržel či pažitka doplněná o sůl a pepř jsou sázkou na jistotu. Raději nedosolte, než přesolte a sůl používejte mořskou, čerstvě mletou, stejně jako pepř. Vybírejte kvalitní suroviny, které jsou čerstvé, a nepoužívejte polotovary. Kvalitní ingredience mají skvělou chuť samy o sobě a tak potřebují jen minimum úprav.