Poslední aktualizace: 24.8.2021
Milujete sushi a nevíte, zda si jej můžete dát v těhotenství? Možná ano, jen musíte zvolit vhodnou variantu. Podívejme se na to blíž.
Během těhotenství není vhodné jíst sushi. Sushi v těhotenství není doporučováno, proto se mu radši vyhněte. V některém syrovém rybím masu jsou totiž přítomni parazité. Tradiční japonské sushi, které sestává z plátku syrové ryby, rýže a mořské řasy, proto opravdu nelze v těhotenství doporučit.
Nebezpečí nákazy
Syrová ryba může být potenciálním zdrojem bakteriální nákazy, včetně listérie, což může vést k infekcím a chorobám způsobeným potravinami a potenciálně poškodit rostoucí dítě. Syrové ryby např. losos občas obsahují malé parazitární červy, jako je anisakis, kteří mohou být dokonce zdravý ohrožující. Infekce těmito červy způsobuje stav známý jako anisakidóza, anisakiasis nebo anisakiosis. Mezi příznaky nakažení patří:
- silná bolest břicha
- nevolnost a zvracení
- průjem
Onemocnění je nepříjemné a bolestivé a ve velmi vzácných případech může být fatální. Jíst takto kontaminované ryby může také vyvolat alergickou reakci. Kromě bakterií a parazitů obsahují některé druhy ryb používané v sushi, jako tuňák velkooký a žlutoploutvý, mečoun ao marlín vysokou hladinu rtuti tedy toxického kovu, který způsobuje vážné vrozené vady, poškození mozku, slepotu a hluchotu.
Sushi s měkkýši a rybami
Na sushi nejsou vhodné ani krevety, krabi a hřebenatky. V těhotenství jezte jen vařené měkkýše. Syroví měkkýší mohou obsahovat škodlivé viry a bakterie, které mohou způsobit otravu jídlem. Jezte jen tepelně opracované ryby a měkkýše. Díky všem omega 3 mastným kyselinám jsou tepelně zpracované mořské ryby a vařené mořské plody velmi vhodné v těhotenství. Poskytují i protein, vitamín B12 a D, A, C minerály selen, zinek a jód. S rýží dostanete do těla i vitamín B6 a vitamín E, dále draslík, železo, fosfor, hořčík, chrom a selen. Mořská řasa nori, japonský křen wasabi a nakládaný zázvor jsou vydatnými zdroji vitamínů A, C, B1, B2, B6 a vápníku, hořčíku, železa, jódu, draslíku a manganu.
Na co si dát pozor v těhotenství
Vyhněte se velkým, dravým rybám pro snížení rizika konzumace velkého množství rtuti. Nejezte žraloka, mečouna nebo makrelu. Vyhněte se nevařeným rybám a měkkýšům, aby se zabránilo škodlivým bakteriím nebo virům, nejezte nevařené ryby a měkkýše, včetně ústřic, sushi i sashimi, v uzené nebo trhané variantě. Pokud jíte ryby z místních vod, věnujte pozornost místním doporučením. Pokud neznáte původ, omezte rybu z místních vod na 170 gramů týdně.
Jak vařit mořské plody
Mořské plody vždy řádně vařte. Většina mořských plodů by měla být vařena na vnitřní teplotu 145 ° C. Krevety a humry vařte, dokud není maso barvy perleťové a zcela neprůhledné. Vařte škeble, mušle a ústřice, dokud se jejich skořápky neotevřou a vyhoďte všechny, které se během tepelné úpravy vůbec neotevřou. I když rtuť může poškodit mozek vyvíjejícího se dítěte, konzumace průměrného množství mořských plodů obsahujících nízké hladiny rtuti dle studií během těhotenství nezpůsobuje problémy. Omega-3 mastné kyseliny v mnoha druzích ryb podporují zdravý kognitivní vývoj dítěte.
Jaké zvolit sushi
Volte v sushi vhodné náplně, které ocení i vegetariáni a vegani. Může jít třeba o avokádo, tofu, okurku, mrkev či jinou zeleninu, vařené vejce či tepelně upravené žampiony. Jde o tzv. Maki sushi