Obecně se dospělým jedincům doporučuje spánek dlouhý minimálně 6 hodin, ideálně 7 až 8,5 hodiny. Jenže z výsledků studie anglické univerzity v Loughborough jasně vyplývá, že ženy kvůli svému komplikovanějšímu mozku potřebují oproti mužům o půl hodiny delší spánek.
Podle vědců potřebují ženy spát minimálně o 20 minut déle. Studie vědců ze Severní Karolíny zjistila, že ženy trpí nedostatkem spánku více než muži zejména proto, že se ve svém volném čase věnují rodině, domácím pracím a dalším podobným aktivitám. Ty jim nejvíce brání v tom být večer dříve nebo ráno déle v posteli. Studie Sarah Burgardové a Jennifer Ailshireové dokládá, že ženy sice většinou spí déle než muži, ale přesto to považují za nedostatečné. Téměř 20 % žen má špatný spánek minimálně 5 dní v týdnu oproti 8 % mužů.
Ženský mozek umí multitasking
Profesor Jim Horne je bývalým ředitelem výzkumného centra spánku na univerzitě v Loughborough, předním anglickým neurovědcem a autorem knihy Cesta skrze vědu o spánku. Tvrdí, že žena jednou rukou dokáže míchat jídlo, druhou podepisovat úkoly dětem, pohledem sledovat, zda venku neprší, protože jí tam visí prádlo, a ještě při tom v hlavě sestavuje seznam na zítřejší nákup a plánuje výlet na víkend. Ženy umí multitasking, jsou schopné vykonávat více věcí najednou a jsou velmi flexibilní. Využívají podstatnou část mozku mnohem více než muži. Právě proto potřebují více spánku než oni.
Evoluce a mozek
Evolučně se dá vyšší komplikovanost mozku žen snadno vysvětlit. Centrální nervová soustava byla postupem vývoje přetvořena oproti té mužské na jinou formu vnímání. Ženy musely dávat pozor na děti, empaticky reagovat na potřeby blízkých a zvládat mnoho věcí současně. Jednotlivé hemisféry mozku mužů jsou těsně propojeny, ale u ženského mozku jde o týmovou práci obou polovin mozku, která je mnohem lépe vyvinuta. Složitější dovednost žen proto vyžaduje více klidu a delší odpočinek.
Ženy mají lehčí spánek
Nezisková organizace America Academy of Sleep Medicine zjistila, že ženský spánek je lehčí a snadno narušitelnější než mužský. Zejména od doby, kdy se ženy stanou matkami a slyší dítě v noci plakat nebo křičet v nebezpečí. Dětský pláč je první zvuk, co je ihned vzbudí. U mužů je dětský noční pláč až na 15 místě toho, co jim dokáže narušit spánek. Některé ženy trpí poruchami spánku už v těhotenství, starší ženy zase při hormonálních výkyvech v období menopauzy. Ženy se budí i pohybem partnera vedle nich, jeho chrápáním a oproti mužům mnohem hůře znovu usínají.
20 minut nebo déle?
Různé potřeby spánku mohou vysvětlovat různé rychlosti stárnutí mozku mezi pohlavími. Průměrná žena ve věku 75 let má srovnatelný věk mozku jako muž v 70 letech. Dosud se neví proč. Pokud spíte pravidelně méně než 6 až 7 hodin, ničíte si imunitu a zdvojnásobujete riziko vzniku rakoviny. Podle Světové zdravotnické organizace nedostatek spánku přispívá ke vzniku psychiatrických poruch a kardiovaskulárních onemocnění, narušuje hladinu cukru i hormonu navozujícímu pocit hladu a sytosti. Podle jednoho z předních amerických nutričních poradců a autora knihy Spaní je umění, Shawna Stevensona, se dostatek spánku pozná podle toho, že se během dne necítíte ospalí.