Znáte rychlé, účinné a zejména komplexní cviky na posílení celého těla? Nezaberou čas a jsou opravdu účinné. Určete si také svůj somatotyp, hubnutí vám půjde mnohem rychleji.
Pokud nechcete trávit dlouhé hodiny v posilovně, nebo na to nemáte dostatek času, vsaďte na účinné cviky. Zdraví, vitalita a silná imunita by měly mít u nás vždy prvním místo. Jak se udržovat fit a současně se nepřipravit o všechen volný čas? Zapojte komplexní cviky, které působí na většinu těla.
Zaměřte se na současnou kondici
Pokud jste dlouhou dobu necvičili. Zvolte takovou intenzitu cviků, která je pro vás snesitelná, jinak se nebudete moci další dny pohnout. Začněte raději pomalu a postupně si přidávejte zátěž. Nikdy nezapomeňte na rozcvičku a závěrečné protažení zkrácených svalů. Nastudujte si, jak mají správně jednotlivé cviky vypadat. Najděte si je třeba na videu. Které cviky jsou tedy ty nejefektivnější?
Squaty
Squaty na rozdíl od klasických dřepů šetří vaše kolena a jsou zaměřeny na dolní polovinu těla. Snadno zapojíte velmi široké spektrum svalů na nohou a také svaly hýždí. Tento cvik je asi nejkomplexnější na spodní polovinu těla. Vytvarujete si lýtka, stehna i svůj zadek.
Kliky
Kliky jsou o něco složitější, ale dají se snadno upravit pro začátečníky. Klidně vyzkoušejte dámský klik a nechte kolena na zemi. Zapojíte největší množství svalů na rukou a jde o nejkomplexnější cvik na horní polovinu těla. Navíc zapojíte i břicho a střed těla.
Vzpor
Při vzporu zapojíte široké spektrum svalů jako u kliku, jen setrváte v jedné poloze a více zapojíte břicho. Zpočátku asi vydržíte jen pár sekund, ale postupně se klidně dostanete i na minuty.
Určete si somatotyp
Určení somatotypu pomůže ke snadnějšímu hubnutí a dosažení ideální váhy. Některé věci máme dané geneticky, jako rychlost přibírání na váze i rýsování svalů. Proto někdo může sníst, co chce a jiný přibere i při pohledu na jídlo. Sestavte si podle somatotypu jídelníček a vyberte vhodnou pohybovou aktivitu. Nikdo asi není čistě vyhraněný typ a je spíš kombinací, ale pro jeden typ máme vždy sklony.
Endomorf
S postavou typu endomorfa máme větší sklony přibírat. Pokud máme problém udržet si váhu, musíme si hlídat stravu, omezit jednoduché cukry a množství tuků. Nejvhodnější jsou aerobní aktivity, které dobře spalují tuky.
Mezomorf
S postavou typu mezomorfa máme sportovní vzhled a přirozenou štíhlost. Obvykle snadno nabíráme svalovou hmotu a nemáme moc podkožního typu. V jídle se nemusíme příliš omezovat. Z pohybových aktivit si můžeme vybrat ty, co nás baví. Pro udržení svalové hmoty se hodí i anaerobní aktivity.
Ektomorf
S postavou typu ektomorfa budeme nejvíce v pohodě. Můžeme sníst v podstatě všechno, co chceme a jen těžko přibereme. Vybudování svalové hmoty je však poměrně složité. Je třeba upravit jídelníček, více jíst a k tomu více intenzivně posilovat.